گروه صنعتی دماوندی نماینده اصلی فروش (LOAD CELL, SOFT STARTER, PLC, INVENTER )  , شرکت LG و LS کره 

 

نقش وکاربرد اینورتر INVENTER در اتوماسیون صنعتی  چیست ؟

چرا لزوما" ازآنها می بایست استفاده نمود؟

در اتوماسیون صنعتی اینورتر یا درایور AC نیز نامیده به دستگاهی گفته می شود که به کمک آن می توان سرعت یک موتور AC سه فاز را کنترل کرد بدون آنکه قدرت و گشتاور موتور کاهش داشته باشد. اینورترها در ظرفیت های مختلف ساخته می شوند مثلا برای یک موتور با توان 20 اسب بخار باید اینورتر HP20 استفاده کرد.اینورتر در لغت به معنای معکوس کننده می باشد. اینورتر نوعی کنترل کننده ی دور موتور است که وظیفه ی اصلی این وسیله تبدیل جریان مستقیم به متناوب است. اینورتر با علامت اختصاری نیز VFD شناخته می شود.


دسته بندی انواع اینورتر INVENTER از نظر ورودی
  

از نظر ورودی اینورترها  به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم می گردند. البته خروجی همه آنها سه فاز است برای اینورترهایی باتوان بالای 3 اسب فقط از ورودی سه فاز استفاده می شود.

 

دسته بندی اینورتر INVENTER ازنظرکاربرد درصنعت

اینورتر یا درایو یکی دیگر از پر کاربرد ترین تجهیزات صنعتی به شمار می رود. پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه صنعت و ساخت تجهیزات صنعتی به روز و پیشرفته کمک شایان توجهی به سهولت امر در صنایع و تسریع روند اینورتر نموده است. اینورتر یکی از این وسایلی است که با ورود خود، بسیاری از مشکلات را در صنایع و دستگاه ها مرتفع نموده است. از نظر کاربرد اینورترها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. برای راه اندازی پمپ ها و فن ها و آسانسورها و جرثقیل و نوارهای نقاله دستگاه های اکسترودر و غیره از اینورتر استفاده می شود برای پمپ و فن از اینورترهایی با گشتاور متغیر و برای آسانسور و نوار نقاله و جرثقیل از اینورتر با گشتاور ثابت و برای اکسترودرها از اینورتر با فیدبک PG بهره برداری میکنند .

 

مزایا و کاربرد اینورتر INVENTER  

کاهش انرژی مصرفی و کاهش هزینه برق و کاهش جریان راه اندازی و درنتیجه طولانی شدن عمر موتور ، حفاظت از موتور ، جلوگیری از افزایش دما و گرم شدن موتور و امکان تغییر سرعت موتور و امکان تغییر جهت حرکت موتور و داشتن حفاظت دربرابر اضافه بار و امکان کار موتور در شرایطی که ولتاژ ورودی متغیر است و امکان کنترل از راه دور و ایجاد سرعت بیشتر از سرعت نامی موتور و برنامه ریزی کردن حرکت میباشند.اینورتر دستگاهی است که با برنامه ریزی برای حرکت موتور، دور مناسب الکتروموتور را تامین می کند و سرعت و گشتاور آن را کنترل می نماید.از دیگر ویژگی های اینورتر این است که  توانایی تغییر جهت حرکت موتور را داراست. همچنین دارای ویژگی هایی همچون راه اندازی نرم الکتروموتور ، قابلیت تغییر سرعت و افزایش آن ، محافظت در مقابله اضافه بار ، قابلیت کنترل از راه دور ، قابلیت کار در شرایط با ولتاژ متغیر می باشد. 

 

اینورتر INVENTER  چگونه کارمی کنند وچرا مصرف برق را کاهش می دهند

اینورتر به صورت هوشمند میزان بار وارده به موتور را تشخیص داده و متناسب با همان بار به موتور جریان می دهد و این جریان در بسیاری از مواقع از جریان نامی موتور کمتر است. به دلیل آنکه موتور یک بار ر-اکتیو Reactive bar روی شبکه دارد چنانچه از درایو برای راه اندازی و کنترل موتور استفاده گردد چون درایو دارای یک بانک خازنی می باشد این بار ر-اکتیو را جبران می نماید و تنها بار اکتیو را از شبکه برق مصرف می نماید بنابراین جریان مصرفی بسیار کاهش می یابد.در بسیاری از کاربرد ها انرژی زیادی برای راه اندازی لازم است موتور انتخاب شده را باتوان بالاتری انتخاب می کنند بنابراین میزان جریان زیادتری هم در حین کار از شبکه استفاده می کند چنانچه از اینورتر استفاده شود اینورتر به صورت کاملا اتوماتیک این جریان را در حین راه اندازی به مقدار لازم افزایش و در حین کار به مقدار لازم کاهش می دهد بنابراین به طور کلی هزینه برق مصرفی کاهش چشم گیری خواهد داشت.در بسیاری از کاربردها به هنگام راه اندازی موتور جریان بسیار بالایی از شبکه می کشد و موجب کاهش ولتاژ شبکه و ایجاد صدماتی به تاسیسات برق رسانی و سایر دستگاه ها میگردد  این جریان به 6 برابر جریان نامی موتور میرسد که بسیار نا مطلوب می باشد چنانچه از اینورتر استفاده شود این اضافه جریان بسیار اندک خواهد شد (حد اکثر 0.2 برابر) به طور مثال اگر یک موتور باجریان نامی 10 آمپرکارکند در هنگام راه اندازی این جریان به 60 آمپر می رسد و در صورت استفاده از اینورتر این جریان به حداکثر 12 آمپر میرسد . کاهش جریان موتور به صورت اتوماتیک در هنگامی که بار موتور کم می شود. این قابلیت به غیر از کاهش هزینه برق مصرفی موجب افزایش طول عمر مفید موتور خواهد شد.

 

یکی ازکاربردهای اینورتر INVENTER ها که خیلی جالب است که بدانیم

امکان استفاده از برق تکفاز 220 ولت به جای سه فاز 380 ولت برای راه اندازی موتور سه فاز حداکثر باتوان  2.2 KW به این معنا که میتوان با برق خانگی یک موتور سه فاز را کاملا به صورت عادی راه اندازی نمود.

 در پمپ ها و فن ها میزان دبی با سرعت موتور مناسب است. اما توان مصرفی با مکعب سرعت تناسب دارد و مثلا اگر دور موتور به میزان 50% کاهش یابد آنگاه توان مصرفی لازم 12.5 % خواهد بود و این به مفهموم 87.5 % صرفه جویی در انرژی است.

 

 گروه صنعتی دماوندی نماینده اصلی فروش ( LOAD CELL, SOFT STARTER, PLC, INVENTER )  , شرکت LG و LS کره می باشد.جهت اطلاعات تماس و مشاوره رایگان ، استعلام قیمت ، ضمانت کالا و پشتیبانی باکارشناسان مجرب بروی اطلاعات تماس  کلیک نمایید.

لطفا"برای دیدن نمونه محصولات و لیست مشخصات کامل محصولات روی تصویرمحصول مورد نظر کلیک کنید. 

[جهت توضیحات بیشتر مطلب به پایین صفحه مراجعه نمایید.]

لیست مشخصات انواع اینونتر Inventer LG, Inventer LS دماوندی

 

در تقسیم بندی های دیگر اینورتر از لحاظ موج تولیدی ، برند و کاربرد به انواع مختلف دسته بندی می شود.

 

انواع اینورترINVENTER (کنترل دور موتور) از لحاظ موج تولیدی:

 

- اینورتر موج مربعی (square wave inverters)

از نامناسب ترین و کم اهمیت ترین موج های تولید شده توسط اینورتر ها، در عملکرد تجهیزات و ابزارآلات الکتریکی موج مربعی می باشد. بنابراین می توان اینورتر با موج مربعی را در دسته ی بدترین نوع اینورتر ها قرار داد که به همین خاطر نیز در بازار با کم ترین قیمت نسبت به سایر مدل ها به فروش می رسد.

 - اینورتر سینوسی اصلاح شده (modified sine wave inverters)

اینورترهای سینوسی همانطور که از اسمشان مشخص است، موج متناوب تولید می نمایند و شکل موج تولیدی آن ها ترکیبی از شکل موج مربعی و سینوسی می باشد. به همین دلیل شکل موج آن ها را شبه سینوسی نیز می نامند. اینورتر های موج سینوسی را می توان به عنوان اقتصادی ترین نوع اینورتر نام برد که نسبت به سایرین کاربرد بیشتری دارد. این اینورتر ها به دلیل مزایای زیادی که دارند، همچنین قیمت مناسبشان در اکثر وسایل برقی مانند تلویزیون ها، کامپیوتر ها، رادیو ها و بسیاری از وسایل روشنایی مورد استفاده قرار می گیرند. اما تجهیزات صنعتی نظیر موتور ها هستند که قابلیت راه اندازی با این اینورترها را ندارند. نتیجه اینکه این درایو های سینوسی را باید در کاربری های سبک به کار برددارند.

 - اینورتر سینوسی خالص (pure sine wave inverter)

موج تولیدی این اینورتر ها در بعضی اوقات به صورت سیکل کامل دقیقا مشابه با ولتاژ شهری می باشد. اگرچه قیمت اینورتر های سینوسی خالص بالاست، اما مزیت استفاده از این اینورتر ها در این است که آن ها می توانند هر نوع ماشین و تجهیز الکتریکی دیگری را به راحتی و بدون بروز هر گونه مشکلی راه اندازی نمایند. در حقیقت این نوع اینورتر از بهترین مدل درایو محسوب می گردد که می شود در کلیه مصارف از آن بهره گرفت.

 - اینورتر متصل به شبکه (grid tie inverter)

در مواقعی که ارتباط با شبکه برق برای ما مهم است و امکان جدا شدن از شبکه امکان پذیر نباشد و یا وقتیکه به منظور کاهش میزان هزینه برق مصرفی از انرژی خورشیدی استفاده می شود، استفاده از اینورتر های متصل به شبکه راه حل منطقی به نظر می رسد. در چنین حالتی میزان برق مصرفی شما  به هر میزانی که سیستم خورشیدی برق تولید نماید، کاهش یافته و موجب کاهش هزینه ها می گردد. بنابر این قیمت این نوع اینورتر که توان ورودی یکنواختی نداشته و جهت ایجاد برق DC به برق AC نیاز به الگوی خاصی دارد، در مقایسه با کنترل دور موتور های معمولی بالاتر است.

 - اینورترهای جدا از شبکه (off grid inverte)

اینورتر جدا از شبکه را نمی توان به برق شبکه متصل نمود و نیازی هم برای اتصال به شبکه در این اینورتر ها وجود ندارد. مکانیزم عملکرد این نوع اینورتر ها به صورتی است که آن ها ولتاژ DC  موجود در باتری 12 ولتی را به ولتاژ AC  220 ولتی تبدیل می نمایند و از این طریق امکان استفاده در وسایل برقی خانگی را برای مصرف کنندگان مهیا می سازند.

 

امروزه کاربرد اینورتر دامنه ی وسیعی را فرا گرفته است و در بسیاری از صنایع مورد نیاز است. از استفاده در وسایلی مانند سیستم های گرمایش و سرمایش ، بالابر ها و آسانسورها ، کامپیوتر ، وسایل نقلیه وغیره گرفته تا در صنایع پیشرفته و تمامی کارخانه ها  مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کاربرد درایوهای سرعت متغیر به چند دسته تقسیم میشوند 

- هماهنگی سرعت درایوها مقدار فرآیند مورد نیازتصور

-گشتاور در فرآیند مورد نیازبهینه سازی در مصرف انرژی

- کارایی بهتر از کالاهای صنعتی

 

امروزه برای استفاده از دستگاه های الکتریکی احساس نیاز به کنترل سرعت و گشتاور عملی طبیعی است. برای ثابت ماندن سرعت یک ماشین تحریک کننده که سرعت آن با ۱٪ تغییر همراه است که این تغییر در مقابل ماشین های القایی که با روش های سنتی که سرعت را ثابت نگه میداشتند و همراه با خطای ۳٪ تغییر بودند با استفاده از اینورتر میتوان این میزان خطا را به ۱٪ تغییر کاهش و از شکل بدون بار تا حالت بار کامل تغییر داد.یکی از مزیت های استفاده از اینورتر میزان صرفه جویی در مقدار انرژی میباشد ، که این مزیت خیلی در استفاده  افراد از اینورتر قابل ملاحظه نیست.زیرا این مزیت ها به طورکامل و خاصی در پمپ های سانتریفیوژ و فن ها قابل مشاهده میباشند که در این پمپ ها گشتاور به صورت سرعت مربعی  و مقدار توان مصرفی به صورت سرعت مکعبی افزایش می یابد. بدین سبب استفاده از اینورتر ها کمک شایانی در صرفه جویی انرژی میشود.اتومبیل ها یک نمونه مناسب برای نشان دادن کنترل سرعت متغییرهستند. این نوع از وسیله نقلیه یکی از مهم ترین و معروف ترین  ویسله های ضروری زندگی امروزه ماست که بسیار کم پیش می آید که در مورد ساختار و سیستم داخلی و یا تکنولوژی آن صحبت به مبیان بیاید نوع کارکرد اتومبیل به عنوان یک نمونه برای سرعت متغبر میباشد. از این نمونه برای توضیح چگونگی اینورتر برای بهبود سرعت گشتاور ماشین و همچنین بازده بهتر انرژی میتوان استفاده کرد.این کنترل سرعت توسط راننده کاملا قابل درک میباشد چون راننده مدام در حال کنترل سرعت میباشد. در واقع راننده سرعت ماشین را در شرایط متفاوت مناسب با آب هوا یا شیب جاده کنترل و تغییر میدهد و این کنترل موجب سهول رعایت قانون و مقررات جاده ای میشود. در جاده ای که ترافیک روان است سریع رسیدن و به سلامت رسیدن از اهداف اصلی راننده است که بوسیله اینورتر به آسانی قابل انجام شدن است. 

کاربرد درایو برای تغییر سرعت

در سیستم عملکرد اینورتر مواردی از جمله گشتاور، توان و سرعت بسیار مهم هستند. علت متناسب بودن مصرف انرژی با تولید گشتاور و سرعت همین موضوع میباشد. برای نمونه در اتومبیل برای بوجود آوردن گشتاور بالا، شتاب و در نتیجه سرعت بیشتر، به انرژی بیشتری نیاز است و در نتیجه سوخت بیشتری نیز مورد نیاز است.

 

نحوه کارکرد کنترل سرعت توسط اینوتر ها

با کنترل کردن پارمترها مؤثر توسط اینورتر مانند تنظیم گشتاور میتوان سرعت را نیز کنترل نمود.به این صورت که با تنظیم سوخت وارد شده به موتور بوسیله یک شتاب دهنده میتوان جهت کنترل بدون ترمز استفاده نمود. در این روش کنترل بدون نیاز به ترمز به اینصورت است که  بوسیله یک اینورتر سرعت متغیر الکتریکی را برای کنترل جریان آب از راه یک پمپ سانتریفیوژ قابل کنترل مینماید.

 

کنترل سرعت توسط اینونتر با پارامتر کنترل بار

در این روش می توان با نصب یک شتاب دهنده ثابت در حقیقت به عنوان یک ترمز استفاده کرد. عملکرد این روش به این صورت است که بوسیله یک پمپ سانتریفیوژ تنگ کردن یا باز کردن دهنه ی محل عبور سیال از پمپ سرعت جریان آب قابل کنترل میباشد.

 

باتوجه به نحوه کارکرد با کنترل پارمترهای تحت کنترل اینونتر

سرعت ثابت زمانی بدست می آید  که گشتاور  برابر گشتاور بار است که در این حالت منحنی گشتاور درایو با منحنی گشتاور بار به هم میخورند.

 

باتوجه به برخورد این دومنحنی گشتاور درایو و منحنی گشتاور بار موقعیت های زیر پیش می آید

 - موقعیت شتاب دهنده ثابت که گشتاور بار افزایش و سرعت کاهش

- موقعیت شتاب دهنده ثابت که گشتاور بار کاهش، سرعت افزایش

- موقعیت ترمز یا بار ثابت که گشتاور اینورتر با افزایش سوخت افزایش یابد، سرعت افزایش می یابد

- موقعیت ترمز یا بار ثابت که  گشتاور بار کاهش می یابد با کاهش یافتن سوخت، سرعت هم کاهش می یابد.

 

نکته حائز اهمیت جهت بالابردن راندمان اینوتر

قوانین اولیه وارد به درایو برای سرعت متغییر صنعتی که میتوان کنترل سرعت در حرکت دهنده اولیه استفاده کرد، برای کنترل می توان به حالت دستی از طریق یک اپراتور استفاده کرد. امروزه کنترل سرعت به حالت خودکار با استفاده از فناوری اتوماسیونی به این روش که با یک کنترل کننده دارای حالت برنامه PLC میتوان سرعت را در یک سطح متناسب با نیاز برنامه ریزی کرد و تنظیم نمود.

 

کنترل پمپ ها و جریان ها بوسیله اینورتر و فواید آن در موارد مختلف

راه اندازی نرم و مناسب ، شتاب دهی افزایشی و شتاب دهی کاهش نرم و پیوسته نتگرالی درنتیجه کاهش سایش استهلاک مکانیکی درپمپ ها وافزایش طورعمر قطعات را درپی خواهد داشت.

 

کاربرد مهم در سیستم های فاقد تغذیه کننده (current surges) 

بهینه سازی مصرف انرژی که از اصلی ترین فواید استفاده از اینورتر در کاربردهای سانتریفیوژ مثل پمپ ها و فن ها می باشد، با افزایش و یا کاهش مصرف انرژی با سرعت مکعبی متناسب میباشد.سرعت را میتوان با توجه به نیاز کنترل نمود. یعنی سرعت جریان یا فشار بار را می توان خیلی دقیق در مقابل با تغییرات و نیازهای سیستم کنترل کرد.

کنترل اتوماتیک متغیر در سیستم نیزامکانپذیر است، به عنوان نمونه برای ثابت کردن یک جریان و فشار بار این تجهیزات کنترل سرعت ارتباط بگیرند  با کامپیوتر و برنامه هی کنترل کننده ها مثل PLC و DCS و این عمل را انجام دهند. 

 

اینورتر های سرعت متغییر را می توان به سه دسته کلی تقسیم نمود

- درایو سرعت متغیر مکانیکی

- درایو زنجیری با تسمه قابل تنظیم(adiustable diameters sheaves)

- اینورتر metallic friction

- درایو سرعت متغیر هیدرولیکی

- انواع هیدرو داینامیک

- انواع هیدرو استاتیک

- درایو سرعت متغیر الکتریکی

- کوتاتور موتور ac

- سیستم وارد لیونارد موتور dc، ژنراتور dc و موتور dc

- مبدل های ولتاژ متغیر dc با موتور dc

- مبدل های ولتاژ و فرکانس متغیر با موتور ac

- تزویج جریان گردابی (eddy current)یا تزویج الکترومغناطیسی

- درایوهای positioning (سروها و استپر موتورها) 

 

معروف ترین برندهای اینورتر INVENTER

اینورتر در انواع برندها روانه بازار می شود. از جمله برندهای این دستگاه می توان به DELTA ساخت کشور تایوان ،LS ساخت کره جنوبی( LG ساخت کره جنوبی), INVT ساخت کشور چین, TECO ساخت کشور چین, اینورتر DANFOSS ساخت کشور دانمارک, HYUNDAI ساخت کشور کره جنوبی, اینورتر YOLICO ساخت کشور چین  اشاره کرد.

 

 

جهت دانلودکاتالوگ محصولات کلیک نمایید.

 

 گروه صنعتی دماوندی نماینده اصلی فروش ( LOAD CELL, SOFT STARTER, PLC, INVENTER )  , شرکت LG و LS کره می باشد.

جهت اطلاعات تماس و مشاوره رایگان ، استعلام قیمت ، ضمانت کالا و پشتیبانی باکارشناسان مجرب بروی اطلاعات تماس  کلیک نمایید.

لطفا"برای دیدن نمونه محصولات و لیست مشخصات کامل محصولات روی تصویرمحصول مورد نظردربالا دیدن و دیگر کالاها صنعتی کلیک فرمایید.

کلیدبازگشت به صفحه محصولات

ما را در شبکه هاي اجتماعي دنبال کنيد